بریج دندان چیست؟ مزایا و قیمت آن

[ad_1]

بهترین پیشنهادات: داشتن دندان های زیبا و مرتب علاوه بر سلامتی می تواند تأثیرات زیادی در زیبایی ، جذابیت و عزت نفس داشته باشد. در این میان ، علوم پزشکی و دندانپزشکی از روشهای بی شماری برای دستیابی به این هدف استفاده می کنند که هر یک از آنها با توجه به نیاز بیمار تشخیص و تجویز می شود. در این بین ، بریج های دندان یکی از متداول ترین روش های زیبایی دندان است ، روشی که دندان های شما را یکنواخت تر می کند و می تواند کمبود برخی از آنها را تا حدودی جبران کند. در این مقاله با ما همراه باشید تا پل دندان را به طور کامل بررسی کرده و با آن آشنا شوید.

همه چیز در مورد پل های دندانی

بریج دندان چیست؟

به طور کلی از پل های دندانی استفاده می شود که فرد به دلایلی یکی از دندان های خود را از دست داده و شکاف کاملاً مشخص شود. در چنین مواردی ، یک پل دندانی مانند دندان مصنوعی که توسط دندانهای جانبی نگه داشته می شود ، می تواند شکاف دندان از دست رفته را پر کند.

از پل استفاده کنید به شرطی که دندان های اطراف آن را در دهان شما نگه دارند. با این حال ، اگر به دلایلی دندان های اطراف ناحیه توخالی ، ضعیف ، شکسته یا ناپایدار هستند ، می توانید از Bridge خارج شوید و از روش های دیگری مانند ایمپلنت برای پر کردن فضای از دست رفته دندان استفاده کنید.

بریج دندان چیست؟  انواع ، مزایا و معایب پل های دندانی

انواع بریج دندان

به طور کلی ، پل های دندان دارای انواع مختلف روکش هستند. انتخاب روکش بریج دندان برای بیمارانی که مشکلات دندانی دارند بسیار متنوع است و می توان آنها را با توجه به قیمت ، نیازهای پزشکی و تمایلات زیبایی بیمار انتخاب کرد. در اینجا انواع مختلف روکش بریج دندان وجود دارد:

روکش سرامیکی برای پل های دندانی

این نوع روکش برای پل های دندانی دارای ماده ای شفاف به رنگ دندان است که برای مطابقت با دندان های اطراف و جانبی استفاده می شود. روکش های سرامیکی برای پل های دندانی معمولاً گزینه بسیار خوبی برای بیمارانی است که بدنبال دندان های زیبا اما طبیعی هستند. اما باید توجه داشت که یکی از معایب این نوع روکش ها برای بریج دندان دوام نسبتاً کم آن است.

همه چیز در مورد پل های دندانی

روکش بریج دندان سرامیکی با فلز

این نوع روکش بریج دندان از ترکیبی از پرسلن و فلز ساخته شده و از ماندگاری بالاتری نسبت به روکش های تمام سرامیکی برخوردار است. اگرچه این نوع روکش بریج دندان کمتر به دندانهای طبیعی شباهت دارد ، اما زیبایی آنها به مراتب بیشتر از نمونه های فلزی است.

روکش استیل مخصوص پل های دندانی

این نوع روکش بریج دندانی ، ساخته شده از استیل ضد زنگ ، معمولاً موقتی است و تا ساخت روکش های دائمی مورد استفاده قرار می گیرد. روکش های برقی از جنس استنلس استیل معمولاً به صورت پیش ساخته ساخته می شوند و بنابراین می توان آنها را در یک جلسه در دهان قرار داد. لازم به ذکر است که دوام این نوع پوشش نیز بسیار زیاد است.

پل روکش دندان کاملاً رزینی

این نوع روکش های دندانی از مواد کامپوزیتی رزینی ساخته می شوند و می توانند در رنگ های مختلف ساخته شوند. به همین دلیل ، بیمار می تواند آزادانه رنگ خود را انتخاب کند. همچنین باید اضافه کنیم که متأسفانه ، پوشش پل مقاومت بالایی از همه رزین ها ندارد و بنابراین در برابر شکستگی و فرسایش بسیار حساس است.

روکش زیرکونیوم برای پل های دندانی

این نوع روکش های بریج دندان بسیار شبیه ظاهر طبیعی دندان ها هستند و مقاومت بالاتری نسبت به روکش های چینی یا سرامیک دارند. این نوع روکش بریج دندان معمولاً در یک روز ساخته می شود.

همه چیز در مورد پل های دندانی

مراحل استفاده از پل های دندانی

روند استفاده از بریج دندان با استفاده از بی حسی موضعی انجام می شود و معمولاً شامل دو مرحله است:

مرحله اول

اول از همه ، دندان های شما آماده قرار گرفتن هستند. در این فرایند دندان با یک مته کوچک تمیز می شود تا روکش بریج دندان به خوبی روی آن قرار گیرد. دندانپزشک باید بین سایز و شکل ظاهری دندان با روکش آن هماهنگی ایجاد کند و به همین دلیل مدلی از دندان های بیمار را تهیه کرده و برای ساخت قالب به آزمایشگاه می فرستد. در طول این مدت ، شما به طور موقت روکش دریافت می کنید تا روکش اصلی خود را تهیه کنید.

مرحله دوم

این مرحله پس از آماده شدن روکش بریج دندان آغاز می شود. سطح دندان با اسید خراشیده می شود تا سطح ناصافی برای روکش ایجاد شود. این باعث بهبود و استحکام روکش دندان می شود. سپس فرآیند چسباندن دندان توسط دندانپزشک انجام می شود و از بیمار خواسته می شود تا آن را به دقت حفظ کند تا جان بیشتری برای پل دندان خود بگذارد.

همه چیز در مورد پل های دندانی

مزایای استفاده از بریج دندان

از طرف دیگر ، پل های دندان دارای مزایای بسیاری هستند ، به همین دلیل برای بسیاری از افراد به عنوان یکی از بهترین راه حل ها شناخته می شوند. به طور کلی ، هزینه بریج دندان در مقایسه با چنین روش های درمانی کمتر است. این نیز منجر به درصد بالاتری از افراد می شود که از این روش استفاده می کنند. بعلاوه ، در بسیاری از موارد ، با نگهداری دقیق از پل دندانی ، می توان ماندگاری نسبتاً طولانی را انتظار داشت.

یکی دیگر از مزایای روش بریج دندان این است که می توان آن را به سرعت انجام داد. این روش برخلاف روش کاشت دندان که گاهی چندین ماه به طول می انجامد بسیار سریعتر انجام می شود. علاوه بر این ، باید بگوییم که پل های دندانی می توانند از نظر شکل و رنگ بسیار شبیه دندان های طبیعی باشند ، اما همانطور که قبلاً توضیح دادیم ، این کاملاً به نوع روکش بریج دندان بستگی دارد.

نکته دیگری که می توان در مورد پل های دندانی ذکر کرد این است که اغلب دندان های طبیعی و پایه بریج می توانند در زیر روکش محکم بمانند و در صورت رعایت اصول بهداشتی از پوسیدگی آنها جلوگیری می کنید.

معایب استفاده از پل های دندانی

یکی از اصلی ترین معایب استفاده از بریج دندان این است که در این روش دندان های اطراف اگرچه سالم هستند اما باید کمی تراشیده شوند تا بتوانند آن را به خوبی پایه بریج نگه دارند. بعلاوه ، در بعضی موارد مشاهده شده است که وقتی از روش بریج دندان استفاده می شود ، روکش پل به اعصاب آسیب می رساند و بیمار نیاز به عصب کشی خواهد داشت.

علاوه بر این ، اگر برای استفاده از پل های دندانی با متخصص مشورت نکنید ، ممکن است به دلیل قرارگیری نامناسب روکش ، موها شل شده و از بین بروند. علاوه بر این ، باید گفت که در بعضی موارد ، وقتی دندانپزشکان از مواد خاصی برای تقویت پل استفاده می کنند ، پس از مدتی این مواد باعث رشد باکتری ها و در نتیجه پوسیدگی دندان می شوند.

مراقبت بعد از پل دندان

پس از درمان هر دندان ، شما باید از شبکه مراقبت کنید تا عمر دندان شما طولانی شود. باید به خاطر داشته باشید که دندان های شما بعد از درمان در برابر دندان های اصلی و سالم قبل از پوسیدگی یا پوسیدگی مقاومت نمی کنند. مراقبت های لازم می تواند باعث افزایش طول عمر دندان شود. در اینجا برخی از روش های درمانی بعد از بریج دندان آورده شده است:

  • حداقل روزی دو بار مسواک بزنید
  • نخ ها حداقل یک بار در روز
  • با استفاده از نخ دندان اطراف پل دندان را تمیز کنید
  • برای مسواک زدن و مسواک زدن مرتباً به دندانپزشک مراجعه کنید

همه چیز در مورد پل های دندانی

مقایسه ایمپلنت با پل های دندانی

شکی نیست که هر دو روش به پر کردن شکاف دندانهایی که به دلایلی از بین رفته اند کمک می کند. اما تفاوت های زیادی بین هر یک از این روش های درمانی وجود دارد. به طور کلی باید بگوییم که در روش کاشت دندان از دندان مصنوعی دائمی برای فضای خالی دندان استفاده می شود که ارتباطی با دندان های جانبی نخواهد داشت. استفاده از کاشت دندان دائمی است و مشکلی برای شما ایجاد نخواهد کرد. پروتز مورد استفاده در روش کاشت دندان بسیار سریع با فک و لثه بیمار سازگار می شود و می تواند به عنوان یک دندان طبیعی برای او عمل کند.

با توجه به این مشکلات ، داستان با توجه به پل های دندانپزشکی کمی متفاوت خواهد بود. روش بریج دندان معمولاً شامل سه تاج دندانی است که تمیز کردن ، مسواک زدن و مراقبت از دندان را به طور قابل توجهی دشوار می کند. علاوه بر این ، پل دندانی از استحکام کافی برخوردار نیست و در صورت بروز شرایطی مانند دندان های طبیعی یا وجود حرکات اضافی ، آسیب می بیند.

قیمت بریج دندان

هزینه بریج دندان به عوامل مختلفی بستگی دارد. عوامل اصلی موثر در قیمت پل های دندانپزشکی عبارتند از:

  • مصالح ساختمانی پل
  • نوع بریج دندانی
  • از کجا می توان پل دندانی ساخت
  • تخصص دندانپزشک حاضر
  • بیمه

بسته به موارد فوق ، هزینه بریج دندان می تواند بین 1 میلیون تا 200 هزار تن تا 2 میلیون تن باشد. بخاطر داشته باشید که نباید درمان دندانپزشکی پل را به دلیل ارزانتر بودن آن به افراد غیر متخصص بسپارید.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید