حزب الله در حال تشکیل میانجیگری برای تشکیل دولت در لبنان است

[ad_1]

دولت حسن دیاب پس از بمب گذاری وحشتناک بندر بیروت در ماه اوت گذشته استعفا داد. مصطفی ادیب ، که در 30 سپتامبر برای تشکیل کابینه جدید لبنان منصوب شد ، نیز در 26 اکتبر استعفا را اعلام کرد و استعفا داد. سعد الحریری در حال حاضر تشکیل کابینه جدید را بر عهده دارد ، اما هیچ پیشرفتی حاصل نشده است.

در همین رابطه ، شبکه لبنانی المیادین به نقل از منابع آگاه گزارش داد که سخنرانی اخیر “جبران ریحان” رهبر جنبش ملی آزاد “التیار الوطنی الحور” (خواستار میانجیگری حزب الله ) مسئله تشکیل دولت را ورق زد. حزب الله در تلاش است تا اوضاع بین بعباد (کاخ ریاست جمهوری) و کاخ عین الینا (دفتر مرکزی رئیس پارلمان) را از یک سو و جنبش امل و جنبش آزاد ملی را از طرف دیگر آرام کند. به منظور آماده سازی برای تشکیل دولت.

حزب الله موفق شده است تنش ها را در “جنگ اظهارات” بین رئیس جمهور و رئیس پارلمان لبنان کاهش دهد ، زیرا جنبش امل یا ائتلاف نبیح بری به آخرین اظهارات باسیل پاسخ ندادند.

منابع افزودند که زمان کنونی ابتکارات جدیدی ایجاد نمی کند ، اما ایده هایی وجود دارد که می تواند طی چند روز آینده علنی شود ، خصوصاً پس از آنکه جبران باسیل در این زمینه از سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله کمک خواست و از قاضی درخواست کرد.

هفته گذشته رئیس پارلمان لبنان با صدور بیانیه ای از مواضع رئیس جمهور در مورد تشکیل دولت جدید انتقاد کرد و نسبت به تجزیه این کشور هشدار داد. وی گفت: تصمیم گیری برای انتخاب نخست وزیر بعدی فراتر از خواست رئیس جمهور است اما نتیجه تصمیم نمایندگان و قانونگذار است. همچنین طبق اصل 64 قانون اساسی شخصی که با نخست وزیر مشورت می کند موظف به تشکیل دولت است.

ریاست جمهوری لبنان با صدور بیانیه ای در واکنش به انتقادات اخیر رئیس مجلس لبنان ، اظهارات اینچنینی را تأسف بار توصیف کرد.

311311

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید