دولت ترامپ به ایران اجازه خرید واکسن کرونا را داده است

[ad_1]

ایلنا: رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوئیس گفت: در خارج از کانال سوئیس ، در خرید واکسن تاج مشکل داریم زیرا در لیست سیاه FATF قرار داریم ، اما کانال سوئیس به همین منظور خارج از FATF ساخته شده است. “

شریف نظام مافی به کانال سوئیسی گفت: “پیش بینی ما این بود که کانال سوئیس یکی از معدود کانال هایی است که می توانیم از طریق آن واکسن کرونر تولید کنیم و این در حال انجام است.” اما آنچه تعجب آور بود مجوز داده شده توسط دولت ایالات متحده برای استفاده از پول بلوکه شده برای خرید واکسن بود.

دولت ترامپ به ایران اجازه خرید واکسن کرونا را داده است

وی افزود: از آنجا که کانال سوئیس می تواند خارج از FATF فعالیت کند ، سرانجام این مجوز اعطا شد. البته دو بانک ایرانی از قوانین FATF پیروی می کنند ، بنابراین راه چنین تجارت باز است.

مافی گفت: “کانال سوئیس مانند اینستاکس نیست که دفتر یا رئیس داشته باشد ، بلکه بانکی است که برای این منظور اختصاص داده شده است.” نام این بانک BCP است که برای خرید غلات و غیره با ایران همکاری کرده است. در گذشته و حتی از تحریم های قبلی. منظور ما از کانال سوئیس ، مجوزهایی است که برای انجام کارهای مرتبط با واکسن به این بانک داده می شود.

وی افزود: اطلاعات مربوط به کدام کشور و منبع پول بلوکه شده در دسترس نیست ، اما ما معتقدیم که این ممکن است مربوط به منابع بانک مرکزی در خارج از کشور باشد.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوئیس خاطرنشان کرد: این روند باید ادامه داشته باشد زیرا مقدار واکسن خریداری شده کافی نیست و نیاز به خرید واکسن بیشتری است. بعلاوه ، با واکسیناسیون کامل ، مثلاً برای ترکیه امکان واکسیناسیون کامل وجود ندارد و نه برای ایران. همه باید همزمان واکسینه شوند. من فکر می کنم ایران می تواند برای رسیدن به درصدی که متخصصان و جامعه پزشکی می خواهند به اندازه نیاز واکسن بخرند.

وی افزود: امیدوارم بعد از واکسیناسیون بتوانیم خریدهای دیگری نیز انجام دهیم و از طریق بررسی FATF بتوانیم بانک های ایرانی را از لیست سیاه خارج کنیم. این خبر خوبی برای تاجران بین المللی و ایران است که ایران در نهایت باید به آن بازگردد.

مافی در مورد نقش FATF در خرید واکسن گفت: خارج از کانال سوئیس ، ما در خرید واکسن تاج با مشکل روبرو هستیم زیرا در لیست سیاه FATF قرار دارد ، اما کانال سوئیس به همین منظور خارج از FATF ساخته شده است. از آنجا که دولت سوئیس فکر می کرد ایران FATF را قبول نخواهد کرد ، یک کانال سوئیسی خارج از FATF ایجاد کرد تا ایران بتواند اقلام بشردوستانه خود را خریداری کند ، اما این بسیار محدود است و در بیشتر موارد ما مجبور هستیم 18 بانک خود را در لیست سیاه قرار دهیم. . بیرون رفتن.

وی افزود: حتی اگر آقای بایدن و ایالات متحده به برجام برگردند ، باز هم مشکل FATF خواهیم داشت ، این مشکلی است که خودمان ایجاد کرده ایم! باید یک راه حل فنی برای این مشکل یافت.

مافی گفت: “یکی از اولین کارهایی که دولت بایدن می تواند برای نشان دادن تفاوت خود با دولت ترامپ انجام دهد ، کمک به خرید واکسن برای 80 میلیون نفر از مردم ایران است.” این می تواند شروع خوبی برای بحث در مورد سایر مسائل باشد.

وی گفت: “من فکر می کنم جو تغییر خواهد کرد و اگر انشاالله از نظر فنی مشکل FATF حل شود ، خواهیم دید که بانک ها دیگر از تحریم های یک جانبه آمریکا پیروی نمی کنند.” در چنین فضایی برداشتن تحریم ها آسان تر خواهد بود. اما دشمنان برجام در مجلس سنای آمریکا قطعاً کاری خواهند کرد.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید