طوفانی شدید در هرمزگان و سقف کارگاه

[ad_1]

چندی پیش فیلم هایی با وزش باد شدید و طوفان در هرمزگان در اخبار با عنوان “طوفان مهیب در هرمزگان سقف یک کارگاه را گرفت که بسیار خوب فیلمبرداری شده بود و تمام اجزای درگیر را نشان می داد” پخش شد و فیلم اینجا

اگر به فیلم نگاه کنید ، به دلیل وزش باد ، به جز سقف و مقداری آوار ، هیچ چیز دیگری به این طرف و آن طرف حرکت نمی کند و فقط سقف از انبساط دیواره ها در اثر باد بلند می شود. این نشانه آن است که باد ، حداقل در این منطقه ، چندان وحشتناک نبود.

در دینامیک سیالات ، جایی که باد نیز سیال است ، طبیعی است که به دلیل وزش باد ، به ویژه در مناطق باز مانند همان کارگاه موجود در فیلم ، یک نیروی بالابر یا مکش ایجاد می شود و در صورت عدم مقاومت ، مثبت است اتصالات بین دیوار و سقف. که باید بیش از نیروی بالابر باشد ، سقف بالا می رود و به دلیل جریان پرواز می کند. این حالت از قالب در صورت آسیب دیدن این نوع سازه ها در وزش باد است.

نکته مهم برای خارج شدن از این فیلم سرعت وحشتناک باد نیست! بلکه عدم رعایت حداقل ضوابط ساخت و ساز در این نوع ساختمان ها برای شهرداری ها ، مناطق و کلیه دستگاه های کنترل در مناطق مختلف کشور مهم است! اگر به سقف برافراشته شده دقت کنید ، برخی از الحاقات یا اتصالات را در سقف برافراشته عمود بر سقف مشاهده خواهید کرد که باید همان تقویت کننده های تعبیه شده در بلوک های سیمانی باشد که به عنوان اتصال استفاده شده و متأسفانه فقط شل و جدا شده اند. تبدیل شده اند!

طوفان شدید در هرمزگان و سقف کارگاه

اگر آنها نمی توانستند ، بسیار حیرت انگیز بود و فقط به سرعت باد بستگی داشت ، کل ساختمان می تواند به طور کامل تخریب شود! بنابراین ، نویسنده از همه تولیدکنندگان و دستگاه های نظارتی می خواهد که این اتصالات را در کشور کنترل کنند تا از آسیب احتمالی به ویژه در مناطق بادی جلوگیری شود. همچنین باید توجه داشت که ارائه این پیوندهای بادوام در برابر خطرات احتمالی بسیار آسان و ارزان است.

برای دانشجویان و مهندسان جوان نیز باید توجه داشت که از این نوع خرابی در محاسبه و برآورد سرعت باد در مکانهایی که به دلایلی سنسور باد ندارند یا در اثر باد تخریب شده اند نیز استفاده می شود.
برای مطالعه بیشتر در مورد این نوع محاسبه ، می خواهم به مقاله ای که 2 سال پیش در مجله مهندسی آیرودینامیک انجمن مهندسی عمران آمریکا در مورد تعیین نوع باد در فرودگاه کلمبیا نوشته شده است مراجعه کنم ، که انشا Godالله مفید خواهد بود .

طوفان شدید در هرمزگان و سقف کارگاه

* استاد نمونه مهندسی سازه ، زلزله و مدیریت بحران و بنیانگذار پایداری و مدیریت بحران در ایران

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید