قوانینی برای حمایت از کودکان و نوجوانان در معرض خطر ابلاغ شده است

[ad_1]

در جلسه کابینه 2 ژوئیه 1400 ، پیشنهاد وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی ، براساس مقررات اجرایی ، موضوع تبصره ماده (6) قانون حمایت از کودک و نوجوان ، به منظور شناسایی و از کودکان و نوجوانان در یک وضعیت خطرناک ، به طور قانونی محافظت کند.

طبق مفاد فوق ، کودک و نوجوان در معرض خطر شخصی است که طبق ماده (3) قانون فوق الذکر در معرض قربانی شدن یا آسیب رساندن به امنیت جسمی ، روحی ، اجتماعی ، اخلاقی ، اجتماعی یا آموزشی خود قرار گیرد. وضعیت قربانی کودک و نوجوان نیز به شخصی گفته می شود که در نتیجه یک جرم ضرر کرده باشد.

بر این اساس ، سازمان رفاه اجتماعی ، که مسئولیت اصلی محافظت از کودکان و نوجوانان در معرض خطر و قربانیان را دارد ، با مشارکت دستگاه های اجرایی ، نهادهای حمایتی و مددکاران اجتماعی ، این گروه از اقدامات را شناسایی ، تصویب ، حمایت ، پشتیبانی و مجاز می کند. .

همچنین مددکاران اجتماعی یا مأموران اجرای قانون موظفند بدون حمایت والدین ، ​​والدین یا سرپرستان قانونی در شرایط خطرناک و در صورت عدم نیاز به اقدامات حمایتی ، نسبت به ثبت اطلاعات و شناسایی خانواده های خود در موارد مشاهده کودکان و نوجوانان اقدام کنند آنها در خانواده. لوازم و خطرات را به آنها یادآوری کنید و در صورت نیاز به حمایت ، کودکان و نوجوانان را به مراکز مراقبت اجتماعی معرفی کنید.

مددکاران اجتماعی در مراکز خدمات اجتماعی اضطراری ، پس از شناسایی کودکان و نوجوانان در معرض خطر یا قربانیان ، یک پرونده قضایی تشکیل می دهند ، داده ها و سایر اطلاعات آنها را ثبت می کنند. پس از فرزندخواندگی کودک و نوجوان ، در صورت داشتن سرپرست ، سرپرست یا سرپرست قانونی خاص و بازگشت شخص به آنها بلامانع است ، دستیاران اقدامات لازم را برای ارتباط با افراد مذکور ، بازگرداندن کودک و نوجوان به خانواده.

پس از پذیرش ، مراقبین می توانند اقدامات لازم را برای پیشگیری و کاهش آسیب ها و از بین بردن وضعیت خطرناک انجام دهند و در صورت نیاز به معاینه پزشکی قانونی یا بازداشت کودکان و نوجوانان در مراکز تحت نظارت سازمان رفاه اجتماعی ، شخصی که باید به دکتر مراجعه کرد از نظر قانونی ، مقدمه یا حکم دادگاه برای حفظ آن. بعلاوه ، در صورت وجود شواهدی در مورد ارتکاب جرم علیه کودکان و نوجوانان ، دستیاران علاوه بر اقدامات حفاظتی ، موضوع را به مرجع انتظامی یا قضایی گزارش می کنند.

علاوه بر این ، کودک و نوجوان در صورت بی خانمانی یا سرپرستی ضعیف ، عدم دسترسی به والدین یا والدین یا سرپرست قانونی یا حبس آنها ، عدم توانایی والدین ، ​​والدین یا سرپرست قانونی در مراقبت از او ، وضعیت خطرناک کودک در خانواده ، غفلت از بی توجهی به کودک و نوجوان یا طرد شدن توسط خانواده ، طبق حکم دادگاه و تحت نظارت یک مددکار اجتماعی ، در مراکز تحت نظارت سازمان اجتماعی نگهداری می شود.

کودکان و نوجوانان با نیازهای ویژه ، از جمله معتادان ، افراد دارای معلولیت جسمی یا ذهنی ، برخی بیماری ها یا اختلالات هویت جنسی یا ذهنی ، نیز به مراکز تخصصی ارجاع می شوند.

همچنین ، در صورت ورود کودک و نوجوان به مراکز مراقبت ، پس از ثبت داده ها ، سلامت جسمی و روانی ، خصوصیات شخصیتی و بالینی ، تخلفات احتمالی و سوابق پزشکی در یک محیط مناسب و کودک پسند و رعایت موازین اسلامی و حقوق شهروندی توسط معتمد دکتر این مرکز در پرونده بررسی و ثبت می شود و در صورت لزوم اقدامات لازم برای جلوگیری از وقوع ، گسترش یا درمان آن انجام می شود.

مدیر مرکز مراقبت همچنین موظف است شرایط لازم برای آموزش و امکانات ، برنامه های آموزشی مانند آموزش سلف سرویس و مهارت های ارتباطی ، آموزش فنی و حرفه ای و همچنین آموزش سواد رسانه ای و فضای مجازی متناسب با نیازها ، علایق را فراهم کند. و استعدادهای کودکان و نوجوانان. تهیه کنید آموزش کودکان و نوجوانان تا پایان دوره متوسطه اول الزامی است. هر کودک و نوجوان در مرکز باید تحصیلات خود را ادامه دهد.

علاوه بر این ، وزارت آموزش و پرورش موظف است ثبت نام رایگان برای كودكان و نوجوانان معرفی شده توسط سازمان مددكاری اجتماعی و م institutionsسسات حمایتی ، كودكان و نوجوانان نگهداری شده در مراكز نگهداری یا اصلاح و تربیت و همچنین كارگران یا كارآموزان نوجوان را انجام دهد. آنچه لازم است انجام دهید.

علاوه بر این ، وزارت ورزش و جوانان موظف است مراکز را به امکانات مناسب ورزشی مجهز کرده و ورزش های محلی را متناسب با فرهنگ هر منطقه و علایق کودکان و نوجوانان توسعه دهد.

وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی همچنین موظف است خدمات بهداشتی رایگان را به کودکان و نوجوانان مرتبط ارائه دهد و بیمه درمانی کامل را برای کلیه کودکان و نوجوانان ساکن ایران اعم از ایرانی یا غیرایرانی ، به ویژه کودکان و نوجوانان در معرض خطر ، یا قربانی ، اقدام کن

همچنین کمیته امداد امام خمینی (ره) موظف است از طریق معرفی سازمان رفاه اجتماعی ، وسایل مختلف معیشتی ، اجتماعی ، بهداشتی و درمانی از کودکان و نوجوانان و خانواده های آنها فراهم کند.

وزارت کشور همچنین موظف است از طریق سازمان ثبت احوال و اداره کل اتباع و مهاجران خارجی ، صدور اسناد ثبت یا تابعیت کودکان و نوجوانان معرفی شده توسط سازمان رفاه اجتماعی ، سازمان زندانها و امنیت را تسهیل کند. اقدامات آموزش و پرورش ، خدمات حمايت از كودكان و نوجوانان دادگستري و ساير نهادهاي حمايتي اقدام مي كنند.

47237

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید