مردم انتظار دارند که در بخش مسکن کاهش قیمت داشته باشد

[ad_1]

افشین پروین پور با تشریح جزئیات پروژه مسکن برای زندگی گفت: در کشور ما تمام مصالح ساختمانی ، منابع مالی و عوامل تولید مسکن کافی است. اما متأسفانه در سالهای اخیر تقاضای مسکن همیشه از میزان عرضه آن فراتر رفته و بازار مسکن با کمبود عرضه روبرو است. در حال حاضر ، یکی از اصلی ترین مشکلات اقتصادی به ویژه در بین جوانان ، تهیه مسکن و گرانی آن است که روند “ازدواج” و “زایمان” را در میان آنها کاهش داده و درصد بالایی از درآمد خانوار را به این امر اختصاص می دهد و این بزرگترین علت رکود اقتصادی ، گسترش فقر در جامعه و دلیل اصلی اختلاف طبقاتی بین بی خانمان و بی خانمان است.

وی افزود: از سال 1400 تا پایان سال 1404 ، ساخت بیش از 4 میلیون واحد مسکونی آغاز شده و به اتمام می رسد (در قالب پروژه مسکن برای زندگی). 1.3 میلیون واحد مسکونی جایگزین مسکن مستقر در سکونتگاههای غیر رسمی (در ابتدای مهاجرت) و 500000 واحد جایگزین واحدهای مسکونی در منطقه فرسوده می شوند.

وی تصریح کرد: با اعمال مالیات نظارتی تعداد واحدهای مسکونی خالی از 2.7 میلیون واحد در سال 1399 به کمتر از 1 میلیون واحد کاهش یافته و در دسترس خواهد بود. البته ، برای ایجاد تعادل در بازار مسکن (پس از ایجاد تعادل بین عرضه و تقاضا) ، حدود 5٪ از واحدهای مسکونی باید خالی بمانند ، که 140٪ در سال 1404 است. ساخت و ساز مسکن در سالهای آینده عمدتا برای نوسازی ساختارهای فرسوده ، تأمین مسکن برای خانواده های جدید و تأمین حداقل ذخایر بازار.

وی اظهار داشت: سهم هزینه مسکن در سبد خانوار در سال 1399 47 درصد بود (تقریباً نیمی از درآمد خانوار را نشان می دهد) و به 23 درصد خواهد رسید. به این ترتیب ، خانوارها می توانند هزینه های بیشتری را برای تحصیل ، غذا و سایر نیازها خرج كنند. در نتیجه ، تقاضای بیشتری در اقتصاد وجود خواهد داشت. دوره انتظار برای دسترسی به مسکن از 35 سال در سال 1999 به 5 سال در افق 1404 افزایش خواهد یافت. به این ترتیب سن ازدواج (به دلیل توانایی جوانان در تأمین مسکن) کاهش می یابد ، میل به فرزندآوری افزایش می یابد و امید به آینده در بین اقشار جامعه به ویژه جوانان افزایش می یابد.

این کارشناس مسکن افزود: مانند طرح مسکن مهر ، اصول اقتصادی برنامه زندگی مسکن بر اساس تهیه زمین رایگان (با اجاره 99 ساله) و تسهیلات ارزان قیمت و استفاده از بخش خصوصی بنا خواهد شد ( برای ساخت و ساز مسکن. مدیریت کلی پروژه به عهده شهرداری ها و مطابق با برنامه های جامع و تفصیلی شهرها ، تأمین مقدار لازم زمین ، در حد امکان ، ساخت واحدهای مسکونی کم ارتفاع (یک یا دو طبقه) در مطابق با رشد طبیعی شهرها و رعایت اصول برنامه ریزی شهری در دستور کار قرار خواهد گرفت.

وی ادامه داد: روند ساخت و سازها به سمت شهرهای متوسط ​​، کوچک و روستاها خواهد بود و برنامه ها با هدف توجه به تولید در بخشهای “کشاورزی و صنعت” و همچنین توجه ویژه به ارائه خدمات اجتماعی. “و نیازهای اصلی در بخشهای دیگر دولت برای استفاده بیشتر از منطقه سرزمینی در کشور و توزیع جمعیت به روشی متعادل. در حال حاضر ، به دلیل سیاست اشتباه در زمینه مدیریت زمین ، جمعیت زیاد ( به دلیل کمبود شغل و مسکن) در کلان شهرها و شهرهای بزرگ متمرکز شده است که آسیب زیادی به اقتصاد کشور وارد می کند (به ویژه تولید در بخشهای صنعتی و کشاورزی) ، محیط زیست ، فرهنگ و غیره.

مردم انتظار دارند که در بخش مسکن کاهش قیمت داشته باشد

پروین پور گفت: همه خانواده های واجد شرایط دارای وام مسکن با مشخصات زیر هستند:

 • مبلغ: 100٪ هزینه ساخت (هزینه هر واحد مسکونی) متناسب با:
  • تنوع جغرافیایی و الزامات ساختاری و معماری در کشور
  • نیازهای خانگی (یک نفر 50 متر مربع ، دو نفر 60 متر مربع ، سه نفر 70 متر مربع ، چهار نفر 80 متر مربع ، پنج نفر 100 متر مربع ، شش نفر و بیشتر 110 متر مربع ، 150 متر مربع روستایی)
 • نرخ بهره تحت مکانیزم: 8٪
 • دوره بازپرداخت: برای دهک های سوم با درآمد کمتر ، 30 سال ؛ برای دهک های درآمد چهارم و بالای 20 سال (متقاضیان پرداخت اقساط را از 6 ماه پس از تحویل واحد مسکونی آغاز می کنند)
 • متقاضی می تواند در چند مرحله از وام خود استفاده کند. در صورت عدم استفاده از سقف تسهیلات ، امکان صرفه جویی در اعتبار وجود دارد.
 • در صورت افزایش بعد خانوار (تعداد فرزندان) ، مبلغ وام حتی پس از دریافت خانه نیز افزایش می یابد.
 • متقاضی می تواند واحد مسکونی بزرگتر یا گران تری را انتخاب کند اما سقف تسهیلات افزایش نمی یابد و متقاضی باید مابه التفاوت را با هم پرداخت کند.
 • مشارکت ها تا زمانی که خانوار قادر به پرداخت نباشد ، به حالت تعلیق در می آید.
 • در صورت اثبات عدم توانایی بازپرداخت ، خانوار از یارانه رهن بهره مند می شوند.
 • خانوارهایی که کمتر از مقدار مسکن مورد نیاز دارند به دلیل تفاوت وام ، از وام مسکن بزرگتری برخوردار می شوند.

وی خاطرنشان کرد که با استفاده از روش های تأمین مالی زنجیره ای (در روند تحویل مصالح ساختمانی) تقاضای نقدینگی در حین ساخت به طور قابل توجهی کاهش می یابد. منابع مالی از طریق روش های افزایش سرمایه بانک مسکن ، حذف ذخایر قانونی بانک مسکن ، افزایش ذخایر قانونی سایر بانک ها و واریز منابع دریافتی در بانک مسکن ، صدور اوراق قرضه با وام های پرداخت شده و ساخت و ساز صندوق های سرمایه گذاری ویژگی روش های تأمین مالی ذکر شده این است که نقدینگی را افزایش نمی دهند.

“ازدواج ، کمبود مسکن و عدم استفاده از امکانات پشتیبانی مسکن (فرم سبز ج)” شرایط اخذ وام مسکن است و این متقاضیان اولویت دارند:

 • دهک های 1 و 2 درآمد
 • خانوارهایی که توسط زنان اداره می شوند
 • معلول
 • خانواده های جدید (ازدواج)
 • مستاجر
 • مهاجران از سکونتگاههای غیررسمی به سکونتگاههای قبلی در روستاها و شهرهای دیگر
 • مهاجران از شهرهای بزرگ به روستاها و شهرهای کوچک

به گفته تحلیلگر اقتصادی ، خانه تحویل شده دارای ضمانت زیر است:

 • 1 سال: تعویض بدون سوال در صورت خرابی یا نقص در کلیدها و پریزها ، سوپاپ ها ، رنگ ، درب ، پنجره ، قاب ، لولا ، قفل
 • 10 سال: نگهداری و تعویض کفپوش ، کابینت ، سنگ بهداشتی ، سیم کشی ، لوله کشی در صورت لزوم
 • 50 سال: ضمانت ساختاری برای داربست ها ، تیرها ، دیوارهای نگهدارنده ، پایه ها و خرپاها

پروین پور ابراز امیدواری کرد: با اجرای پروژه “مسکن برای زندگی” ، مالک شدن مسکن برای مردم کشور تحقق یک رویا بدون فشار اقتصادی بر مردم و با حداقل هزینه باشد.

وی افزود: تمام تلاش ما بر این بوده است که هموطنان عزیز بتوانند به راحتی و با بالاترین کیفیت از مسکن برخوردار شوند. این کارشناس مسکن همچنین به مردم قول داد که: منتظر سقوط قیمت ها در بخش مسکن باشید.

223227

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید